CafeTran Espresso 2012
Thread poster: Haluk Erkan
Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 15:00
German to Turkish
+ ...
Mar 29, 2012

Merhaba,

bu kedi (CAT) hakkında bilgisi olan ve kullanan arkadaş var mı? 80 € fiyatla nasıl bir CAT olabilir ki? Çok merak ettim. Özellikle de Selçuk Beyin görüşünü merak ediyorum. Tüm arkadaşlara iyi çalışmalar.

http://www.cafetran.republika.pl/download.html

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
CT hakkında Mar 29, 2012

Merhaba Haluk Bey,

Ben bu programı bir süre denedikten sonra hiç tereddüt etmeden satın aldım, yaklaşık 3 ay kadar oluyor (hatta Studio 2011'e terfi için çok "özel" bir fiyat teklifi almıştım ama parayı CafeTran'a vermeyi tercih ettim). Ön önemli özelliği 3 platformda da çalışması (Windows, Mac ve Linux).

Bir diğer önemli özelliği TM oluşturmaya gerek kalmadan TMX dosyalarını doğrudan kullanabilmeniz.

Belli başlı özellikler
... See more
Merhaba Haluk Bey,

Ben bu programı bir süre denedikten sonra hiç tereddüt etmeden satın aldım, yaklaşık 3 ay kadar oluyor (hatta Studio 2011'e terfi için çok "özel" bir fiyat teklifi almıştım ama parayı CafeTran'a vermeyi tercih ettim). Ön önemli özelliği 3 platformda da çalışması (Windows, Mac ve Linux).

Bir diğer önemli özelliği TM oluşturmaya gerek kalmadan TMX dosyalarını doğrudan kullanabilmeniz.

Belli başlı özelliklerini buradan okuyabilirsiniz http://www.cafetran.republika.pl/features.html

Diğer CAT programlarının hiçbirinin açamadığı karmaşık bir Excel 2007 dosyasını bile açmıştı (makrolar, grafikler, gömülü nesneler ne ararsanız vardı bu dosyada, yaklaşık 150 sayfadan (sheet) oluşuyordu).

Şimdilik fiyatı çok uygun ama muhtemelen yakında fiyatı 2-3 katı olur (ki o zaman bile sahip olduğu özelliklere göre ucuz sayılır).

Programın geliştiricisi Igor Kmitowski'nin aynı zamanda bir çevirmen olması doğru çözüm yollarını bulmasında çok yardımcı olmuş.

Çağdaş Karataş arkadaşımız da ilgilenmişti bu programla ama satın aldı mı bilmiyorum. Proz'da CafeTran forumu da açıldı, sorularınız olursa Igor Kmitowski yanıtlamaktan memnuniyet duyacaktır http://www.proz.com/forum/cafetran_support-1154.html

[Edited at 2012-03-29 07:34 GMT]
Collapse

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Yeni Kedi Mar 29, 2012

Selçuk Bey, derhal cevap verip bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Henüz ben de programı demedim, ancak sizin dediğiniz gibi gerçekten faydalı ve işlevsel bir CAT ise herhalde almayı düşünebilirim. İlginize tekrar teşekkürler, iyi çalışmalar.

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
yeni özellikler Sep 10, 2012

Aradan geçen 6 ayda sayısız yeni özellik eklendi CafeTran'a.

Bir-iki gün içinde çıkacak yeni sürümünde Trados Studio SDLXLIFF dosyaları "segment status" (Translated, Fuzzy, Machine Translated, vs.) bilgisi ile import edilebilecek.

Türkçesi: SDLXLIFF dosyalarını sorunsuz bir şekilde CafeTran ile çevirebileceksiniz. CafeTran'ı almayan kaldı mı?

Raffi Jamgocyan
Raffi Jamgocyan  Identity Verified
Türkiye
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
Bir kedim bile yok Sep 28, 2012

25 yıl önce yaklaşık 1 yıl süre ile o zamanlar Olivetti marka bir elektrikli daktilo ile yapmış olduğum çevirileri saymazsak eğer, son 1 yıldır iç piyasa ile freelance olarak çalışıyorum. Şu ana dek hiç bir CAT aracı kullanmadım. Forumlarda bu konuda yoğun bir araştırma aşamasındayım ve CafeTran gerek fiyatı gerekse aldığı övgüler sebebi ile benim gözümde öne çıkmaya başladı.

Bir şey dikkatimi çekti, profil oluştururken kullanıdığımı
... See more
25 yıl önce yaklaşık 1 yıl süre ile o zamanlar Olivetti marka bir elektrikli daktilo ile yapmış olduğum çevirileri saymazsak eğer, son 1 yıldır iç piyasa ile freelance olarak çalışıyorum. Şu ana dek hiç bir CAT aracı kullanmadım. Forumlarda bu konuda yoğun bir araştırma aşamasındayım ve CafeTran gerek fiyatı gerekse aldığı övgüler sebebi ile benim gözümde öne çıkmaya başladı.

Bir şey dikkatimi çekti, profil oluştururken kullanıdığımız CAT araçlarını seçtiğimiz bir bölüm var ancak CafeTran orada listeli değil, acaba diğerlerine oranla henüz yeni bir araç olduğundan mı?
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

CafeTran Espresso 2012

Translation news in Türkiye

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »