Pages in topic:   < [1 2 3 4] >
Bilgisayar seçimi
Thread poster: Selma Dogan
Mustafa C. KATI
Mustafa C. KATI  Identity Verified
Türkiye
Local time: 11:42
English to Turkish
+ ...
ThinkPad Sep 5, 2015

masaüstü düşünenler için bir şey diyemiyorum ama dizüstü düşünen meslektaşlarıma (elbette Windows işletim sistemi tercih edenler için) Lenovo'nun ThinkPad serisini de seçenekler arasında değerlendirmelerini tavsiye ederim. diğer Lenovo modellerinden farklı olarak bunları teknoloji marketlerde falan bulma şansınız yok ama olur da bir şekilde (internet üzerinden satışını yapan yerler var) edinebilirseniz uzun yıllar hiç sorunsuz ve yüksek memnuniyetle kulla... See more
masaüstü düşünenler için bir şey diyemiyorum ama dizüstü düşünen meslektaşlarıma (elbette Windows işletim sistemi tercih edenler için) Lenovo'nun ThinkPad serisini de seçenekler arasında değerlendirmelerini tavsiye ederim. diğer Lenovo modellerinden farklı olarak bunları teknoloji marketlerde falan bulma şansınız yok ama olur da bir şekilde (internet üzerinden satışını yapan yerler var) edinebilirseniz uzun yıllar hiç sorunsuz ve yüksek memnuniyetle kullanabilirsiniz. dayanıklılık konusunda bir fikir vermesi açısından internet üzerindeki test videolarına göz atabilirsiniz.

satış sonrası destek konusunda size bir fikir vermesi açısından yaşadığım bir küçük tecrübeyi paylaşayım. malumunuz artık bilgisayarlar işletim sistemi kurulu olarak geliyor. harddiskin bir bölümüne kurulum dosyaları önyüklü halde teslim ediliyor ve siz istediğiniz zaman ilk günkü haline döndürebiliyorsunuz. ben bilgisayardaki bu dosyaları da silip herşeyi sıfırlayarak bir sistem kurmuştum. daha sonra ilk haline geri döndürmek istediğimde doğal olarak işletim sistemi, sürücüler, yardımcı programlar vs. karşıma kocaman bir soru işareti olarak çıktı. benzer bir durumu yıllar önce Acer markası ile de yaşamıştım. müşteri hizmetlerini aradığımda yapabilecekleri hiçbirşey olmadığını söylemişlerdi. bu kez Lenovo müşteri hizmetlerini aradım ve sürpriz: ThinkPad serisinin kendine özgü, ayrı bir müşteri hizmetleri var! sağolsunlar yakından ilgilendiler. cihazın garanti durumunu online kontrol ettikten sonra garantimin devam ettiğini, bana memnuniyetle yardımcı olacaklarını belirttiler. gerekli bilgileri aldıktan sonra, yurtdışından cihazıma ait özgün kurulum dvd'lerini adresime yönlendirdiler. 3 gün sonra kargo kapımdaydı. dvd'lerle yükleme işlemini kolayca yaptım ve lisanslı işletim sistemim, sürücülerim ve tüm diğer yardımcı programlarla bilgisayarımı ilk günkü haline döndürdüm.

eğer lisanslı Windows 8 kullanıcısı iseniz işletim sisteminiz kendisini otomatik olarak önce Windows 8.1'e ve ardından Windows 10'a ücretsiz olarak güncelliyor. dolayısıyla Windows 10 yüklü bir bilgisayar satın almak için beklemenize gerek yok diye düşünüyorum. peki Windows 10 hayatında neleri değiştirdi diye soracak olursanız, şimdilik hiç! yani olmasa da olur, büyük bir kayıp değil. zaten dokunmatik ekranlı bir cihaz düşünmüyorsanız Windows 7 bile fazlasıyla verimli kullanılabilir..

[Değişiklik saati 2015-09-05 00:21 GMT]
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
neye niyet neye kısmet Sep 5, 2015

Kesinlikle kafama koyduğum ürünleri almaya kararlı olarak girdim dükkandan içeri. Dakika 1 gol 1 durumları, İzmir'de kalmamış başka yerden 2-3 gün içinde getirelim teklifi...

Sergideki ürünü bile almaya niyetlenmişken ikinci gol, RAM taktırırsam garanti dışı kalıyormuş. Bu durumda yapacak bir şey kalmıyor zaten. Masaüstü fikrinden anında vaz geçtim.

i5 işlemcili, üzerinde 12 GB RAM olan bi
... See more
Kesinlikle kafama koyduğum ürünleri almaya kararlı olarak girdim dükkandan içeri. Dakika 1 gol 1 durumları, İzmir'de kalmamış başka yerden 2-3 gün içinde getirelim teklifi...

Sergideki ürünü bile almaya niyetlenmişken ikinci gol, RAM taktırırsam garanti dışı kalıyormuş. Bu durumda yapacak bir şey kalmıyor zaten. Masaüstü fikrinden anında vaz geçtim.

i5 işlemcili, üzerinde 12 GB RAM olan bir Asus dizüstü alıp çıktım.

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-k555lb-core-i5-5200u-22ghz-12gb-ram-1tb-hdd-2gb-156w81-notebook.html#genel-bakis

Windows 8.1 ile yeni tanışmanın zorluklarını yaşıyorum. İlk yarım saat sonunda nereye basacağımı ne yapacağımı bilemez hâlde boş boş bakıyorum ekrana. En basiti programlarım nerede! Windows XP'deki Start > Programs menüsünü arıyorum çaresiz şekilde. (Tam bunları yazarken şans eseri keşfettim Start menüsündeki aşağı oku ama fazla süslü püslü bir yer burası)

Hesap makinesini açtım tüm ekranı kaplıyor, nedir bu ya aynı anda birkaç uygulamayı ekranda göremeyecek miyim? Elbet vardır bunun da bir yolu ama özetle Windows XP'den geçiş yapıyorsunuz çok küfredeceksiniz benim gibi.

Sorun bilgisayar almak değil yeni Windows'u öğrenmekmiş meğer.
Collapse

Mustafa C. KATI
Mustafa C. KATI  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Başlat menüsü için Sep 6, 2015

Selcuk Akyuz wrote:

i5 işlemcili, üzerinde 12 GB RAM olan bir Asus dizüstü alıp çıktım.

http://www.vatanbilgisayar.com/asus-k555lb-core-i5-5200u-22ghz-12gb-ram-1tb-hdd-2gb-156w81-notebook.html#genel-bakis

Windows 8.1 ile yeni tanışmanın zorluklarını yaşıyorum. İlk yarım saat sonunda nereye basacağımı ne yapacağımı bilemez hâlde boş boş bakıyorum ekrana. En basiti programlarım nerede! Windows XP'deki Start > Programs menüsünü arıyorum çaresiz şekilde. (Tam bunları yazarken şans eseri keşfettim Start menüsündeki aşağı oku ama fazla süslü püslü bir yer burası)

Hesap makinesini açtım tüm ekranı kaplıyor, nedir bu ya aynı anda birkaç uygulamayı ekranda göremeyecek miyim? Elbet vardır bunun da bir yolu ama özetle Windows XP'den geçiş yapıyorsunuz çok küfredeceksiniz benim gibi.

Sorun bilgisayar almak değil yeni Windows'u öğrenmekmiş meğer.

yeni bilgisayarınız hayırlı olsun. uzun süre sorunsuz kullanmanız temennisiyle. bu arada; neden bahsettiğinizi iyi anlayan biri olarak Başlat menüsüyle ilgili olarak size önerebileceğim bir küçük yazılım var Selçuk Bey:
http://www.stardock.com/products/start8/

Selcuk Akyuz
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Windows 10 Sep 6, 2015

Başlat / Start menüsü Windows 10'da geri geliyormuş. Ücretsiz yükseltme için sıraya girdim, bir-iki hafta içinde yükleme oluyormuş, bekliyorum.

Vatan Bilgisayar çalışanları Windows 10 için bir süre beklememi tavsiye etmişlerdi ama bindik bir alamete, artık nereye gidiyoruz bilinmez...

Office konusunda da ne yapacağımı bilemediğim için radikal bir adım atıp Office 2016 beta sürümünü kurdum. Ekranın fazla beyaz olması en büyük sıkıntı
... See more
Başlat / Start menüsü Windows 10'da geri geliyormuş. Ücretsiz yükseltme için sıraya girdim, bir-iki hafta içinde yükleme oluyormuş, bekliyorum.

Vatan Bilgisayar çalışanları Windows 10 için bir süre beklememi tavsiye etmişlerdi ama bindik bir alamete, artık nereye gidiyoruz bilinmez...

Office konusunda da ne yapacağımı bilemediğim için radikal bir adım atıp Office 2016 beta sürümünü kurdum. Ekranın fazla beyaz olması en büyük sıkıntım şimdilik. Windows 8.1'de renkleri değiştirmek biraz zor, Word'de sayfanın iki yanındaki beyaz boşluk gözleri çok rahatsız ediyor.
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Microsoft Office Sep 6, 2015

Selcuk Akyuz wrote:
Office konusunda da ne yapacağımı bilemediğim için radikal bir adım atıp Office 2016 beta sürümünü kurdum.

Sanirim Office 2016'yi dogrudan Microsoft web sitesinden indirdiniz. Fiyati nedir? Ben de Office alacagim. Özellikle Word olmadan yapamam.

Ayrica, Türkiye'de bilgisayar satislarindan alinan KDV orani nedir? Devlet bilgisayar satislarini destekliyor mu, merak ediyorum.

Bu arada, ben amazon.com'dan Windows 10 ile ilgili kitap almak niyetindeyim. Tüm aramama ragmen Türkçe kitap bulamadim.

Windows 10 için bekleme fikrine maalesef pek katilamiyorum. Zaten program sürekli kendini güncelleyecek.

Eger Vatan Bilgisayar çalisanlari bu isi iyi biliyor olsalardi, sattiklari bilgisayarlari Windows 8 ile degil, Windows 10 ile satarlardi.

Ben hala MS Windows 10 yüklü bilgisayarlarin raflarda yerlerini almalarini bekliyorum. Bir de teknolojide ileri oldugumuzu iddia ederler.

Selcuk Akyuz
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Office 2016 Sep 6, 2015

Office 2016 Microsoft sitesinden indirdim, henüz test aşamasında ve 90 gün ücretsiz kullanabileceğim. Piyasaya henüz çıkmadığı için fiyat bilgisi de yok ama Office 2013 ile aynı olması gerekir.

Windows 10'da muhtemelen sorunlar vardır, ilk SP çıkana kadar beklemek aslında daha iyi. Ama önce Windows 8 sonra da 10'u öğrenmekle uğraşamayacağım için riskleri de göze alarak yüklemeye karar verdim.

Abdullah Yetim
Abdullah Yetim  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Güncelleme Sep 7, 2015

Windows 10 'u yaklaşık 1 aydır dizüstü bilgisayarımda kullanıyorum. Birkaç güncelleme yaptı ancak gene kasıyor/donuyor veya geç açılıyor.

Kasım ayında dev güncelleme yapılacak.

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/30005193.asp

Aslında kullanılan donanım ne kadar iyi olursa olsun işletim sistemi daha önemli. Bu yüzden Wind
... See more
Windows 10 'u yaklaşık 1 aydır dizüstü bilgisayarımda kullanıyorum. Birkaç güncelleme yaptı ancak gene kasıyor/donuyor veya geç açılıyor.

Kasım ayında dev güncelleme yapılacak.

http://www.hurriyet.com.tr/teknoloji/30005193.asp

Aslında kullanılan donanım ne kadar iyi olursa olsun işletim sistemi daha önemli. Bu yüzden Windows veya android yüklü cihazların donanımı daha yüksek olmasına rağmen IOS kullanan cihazlar daha stabil.

Windows'un daha çok yol alması gerekiyor.
Collapse

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Windows 10 Single Language Dec 3, 2015

Dün bos vaktim vardi. Evime yakin büyük bir AVM var, oraya gittim. Aslinda gitme amacim da belliydi. Teknosa ve Media Markt magazalarina girdim. Özellikle bilgisayarlarin bulundugu bölümleri gezdim.

Sevindirici bir haber: Windows 10 yüklü bilgisayarlar gelmeye baslamis. Satis görevlisi dedi ki, yeni gelen bilgisayarlar Windows 10 ile geliyor, daha öncekiler Windows 8.1 yüklü. Iyi dedim, yavas yavas bir bilgisayar bakmaya baslayabilirim.

Oradaki bilgisa
... See more
Dün bos vaktim vardi. Evime yakin büyük bir AVM var, oraya gittim. Aslinda gitme amacim da belliydi. Teknosa ve Media Markt magazalarina girdim. Özellikle bilgisayarlarin bulundugu bölümleri gezdim.

Sevindirici bir haber: Windows 10 yüklü bilgisayarlar gelmeye baslamis. Satis görevlisi dedi ki, yeni gelen bilgisayarlar Windows 10 ile geliyor, daha öncekiler Windows 8.1 yüklü. Iyi dedim, yavas yavas bir bilgisayar bakmaya baslayabilirim.

Oradaki bilgisayar ekranlarina dikkatlice bakinca birsey dikkatimi çekti. Windows 10 yüklü bilgisayarlarin ekraninda su ibareyi okudum:

Operating System: Windows 10 Single Language

Bu da ne demek oluyor? Hemen satis görevlisine gidip sordum. Bana dedi ki, yeni gelen bu bilgisayarlarda Windows 10 sadece Türkçe lisanda geliyor. Baska lisanlar yok. Peki neden böyle, diye sordum. Herhalde Microsoft Türkiye kendi giderlerini azaltmak için böyle bir yola basvurdu, dedi.

Ben Türkçe degil Ingilizce Windows 10 istiyorum, dedim. Bana tatmin edici bir yanit veremedi. Haklisiniz ama bize yeni gelen bilgisayarlar bu sekilde geliyor, dedi.

Sonuç olarak ben bu AVM ziyaretimden son derece mutsuz ayrildim. Herkes iyi biliyor ki Microsoft Windows isletim sistemi tüm dünyaya bir Amerikan firmasi tarafindan satiliyor. Dogal olarak MS Windows orijinal olarak Ingilizce lisaninda gelir. Daha sonra Ingilizce Windows bizler gibi çevirmenler tarafindan o yerin lisanina çevrilir.

Bu durumda, bilgisayar satin almak istediginiz herhangi bir ülkede Ingilizce Windows bulamamaniz son derece gülünç bir olaydir. Türkiye'de yasayan tüm insanlar illa ki Türkçe bilir, diye bir kosul yoktur.

Farzedelim siz Türkiye'de herhangi bir Alman arabasi satin almak istiyorsunuz. Bunun için bayiiye gidiyorsunuz. Satis görevlisi diyor ki, burasi Türkiye oldugundan tüm araçlarin ekran lisanlari da Türkçe. Ama siz belirli sebeplerden sebeplerden ötürü Almanca ekran lisanina sahip bir araç almak istiyorsunuz. Satis görevlisi bunun mümkün olmadigini söylüyor. Bu durumda hala o araci almak ister misiniz?

Öyle bir izlenim aldim ki, Microsoft Türkiye halkin isteklerini ikinci plana atip, parasal çikarlarini birinci plana koymus. Bir baska deyisle halka lisan seçimi vermekten vazgeçmis. En basta bu durum benim yeni bir bilgisayar alma motivasyonumu ciddi derecede zedeledi.

Bu yazdiklarimi buraya kadar okuma sabrina sahipseniz, sizi kutlarim. Eger Windows 10 kullanicisi iseniz, size sormak isterim. Windows 10 isletim sistemini hangi lisanda kullaniyorsunuz? Eger Ingilizce kullaniyorsaniz, bunu nasil basardiniz?
Collapse

Recep Kurt
Recep Kurt  Identity Verified
Türkiye
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
OEM Dec 4, 2015

Atıl Bey bunun Microsoft'la fazla bir ilgisi yok bence; OEMler maliyeti (yazılımın lisansına ödedikleri parayı) düşürmek için tek dilli işletim sistemi yüklemeyi tercih edebiliyorlar.

Şuradaki bilgilere göz atabilirsiniz,
... See more
Atıl Bey bunun Microsoft'la fazla bir ilgisi yok bence; OEMler maliyeti (yazılımın lisansına ödedikleri parayı) düşürmek için tek dilli işletim sistemi yüklemeyi tercih edebiliyorlar.

Şuradaki bilgilere göz atabilirsiniz, belki işinize yarayabilir:

http://stackoverflow.com/questions/31698742/how-to-change-windows-10-interface-language-on-single-language-version
Collapse

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Bu Windows var ya, bunun babasını da sevmezdim Dec 5, 2015

Bu Windows var ya, babasını da sevmezdim. Windows 3.1'den beri aynı terane. Microsoft'un çok başarılı olduğu tek alan elbette ki pazarlama.

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Online Chat Dec 10, 2015

ATIL KAYHAN wrote:

Oradaki bilgisayar ekranlarina dikkatlice bakinca birsey dikkatimi çekti. Windows 10 yüklü bilgisayarlarin ekraninda su ibareyi okudum:

Operating System: Windows 10 Single Language

Bu da ne demek oluyor? Hemen satis görevlisine gidip sordum. Bana dedi ki, yeni gelen bu bilgisayarlarda Windows 10 sadece Türkçe lisanda geliyor. Baska lisanlar yok. Peki neden böyle, diye sordum. Herhalde Microsoft Türkiye kendi giderlerini azaltmak için böyle bir yola basvurdu, dedi.

Ben Türkçe degil Ingilizce Windows 10 istiyorum, dedim. Bana tatmin edici bir yanit veremedi. Haklisiniz ama bize yeni gelen bilgisayarlar bu sekilde geliyor, dedi.

Sonuç olarak ben bu AVM ziyaretimden son derece mutsuz ayrildim. Herkes iyi biliyor ki Microsoft Windows isletim sistemi tüm dünyaya bir Amerikan firmasi tarafindan satiliyor. Dogal olarak MS Windows orijinal olarak Ingilizce lisaninda gelir. Daha sonra Ingilizce Windows bizler gibi çevirmenler tarafindan o yerin lisanina çevrilir.

Bu durumda, bilgisayar satin almak istediginiz herhangi bir ülkede Ingilizce Windows bulamamaniz son derece gülünç bir olaydir. Türkiye'de yasayan tüm insanlar illa ki Türkçe bilir, diye bir kosul yoktur.

Farzedelim siz Türkiye'de herhangi bir Alman arabasi satin almak istiyorsunuz. Bunun için bayiiye gidiyorsunuz. Satis görevlisi diyor ki, burasi Türkiye oldugundan tüm araçlarin ekran lisanlari da Türkçe. Ama siz belirli sebeplerden sebeplerden ötürü Almanca ekran lisanina sahip bir araç almak istiyorsunuz. Satis görevlisi bunun mümkün olmadigini söylüyor. Bu durumda hala o araci almak ister misiniz?

Öyle bir izlenim aldim ki, Microsoft Türkiye halkin isteklerini ikinci plana atip, parasal çikarlarini birinci plana koymus. Bir baska deyisle halka lisan seçimi vermekten vazgeçmis. En basta bu durum benim yeni bir bilgisayar alma motivasyonumu ciddi derecede zedeledi.

Bu yazdiklarimi buraya kadar okuma sabrina sahipseniz, sizi kutlarim. Eger Windows 10 kullanicisi iseniz, size sormak isterim. Windows 10 isletim sistemini hangi lisanda kullaniyorsunuz? Eger Ingilizce kullaniyorsaniz, bunu nasil basardiniz?

Türkiyedeki satış fiyatının aynısına Online chat üzerinden de satın alabiliyorsunuz
Microsoft chat üzerinden yetkili temsilcilerden birisine bağlanın

Ona tam olarak şunu söyleyin

Microsoft'un coğrafi kısıtlamaları yüzünden bulunduğum yerden İngilizce windows satın alamıyorum
Beni hep Türkçe ürüne yönlendiriyor

Onlar arka planda kart bilgilerinizi kendileri girerek size çokk dilli indirilebilir bir windows veriyorlar

Kart bilgilerinizi vermekten çekiniyorsanız (ben çekinmedim sonuçta doğrudan windows merkezine bağlanıyorsunuz) belirli bir limitle sanal kart da yaratıp onlara o numarayı verebilirsiniz (her bankada sanal kart yaratma özelliği var eğer kredi kartınız varsa)

Bu şekilde orijinal windows ürünlerine ulaşılıyor

Sakın windows store'dan almaya kalkmayın
Kendiniz almaya kalkmayın

Coğrafi ayarları otomatiğe bağlamışlar, kartınız, adresiniz veya ip'niz neredeyse oradaki dili size veriyor varsayılan olarak. CD isterseniz bile Türkçe CD geliyor ABD'den.

Bu kısıtlamayı aşmanın tek yolu online temsilciler.
Onlarda da satış departmanına bağlanmayı bekleyin.

-

OEM orijinal İngilizce ürünlü bilgisayarlar almak istiyorsanız İstanbul Bilişimi önerebilirim.
Yalnız dışarıdan getirdikleri ürüne kendileri garanti veriyor.
Garanti süresince de size recovery media vermiyorlar.

Eğer bilgisayarınızı fabrika ayarlarına getirmek isterseniz (ilk açıldığı ana, fabrika açılışına, windows kurulumuna değil) bu durumda onlara kargoyla karşı ödemeli gönderiyorsunuz ürünü, onlar orijinal haline getirip size geri yolluyorlar.

Önerebileceğim çözümler bunlar,

Windows söz konusu olduğunda coğrafi kısıtlamaları aşmanızın bir yolu yok
Ben çok denedim. Boşuna uğraşmayın yani.
Türkiye'den orijinal İngilizce windows satın alamazsınız.

Saygıları

M. Ali

[Edited at 2015-12-10 20:59 GMT]

Selcuk Akyuz
Türkiye
English to Turkish
+ ...
İngilizce Dec 12, 2015

Vatan Bilgisayar'dan aldığım bilgisayarda Windows kurulumunu yapacak arkadaşa İngilizce istediğimi söylediğimde hiç sorun çıkmadı. Kurulum sırasında istediğim dili seçmek mümkünmüş.

Yıllar önce Bimeks'ten aldığım bilgisayarda da İngilizce kurulum yaptırmıştım.

Windows 10 hayatıma ne kattı derseniz arkaplanda çalışan kullanmayacağım, bilmediğim onlarca program filan var.

64 bit programların sayısı çok sınırl
... See more
Vatan Bilgisayar'dan aldığım bilgisayarda Windows kurulumunu yapacak arkadaşa İngilizce istediğimi söylediğimde hiç sorun çıkmadı. Kurulum sırasında istediğim dili seçmek mümkünmüş.

Windows 10 hayatıma ne kattı derseniz arkaplanda çalışan kullanmayacağım, bilmediğim onlarca program filan var.

64 bit programların sayısı çok sınırlı, MS Office 2016'yı bile sonradan 32 bit yükledim.
Collapse

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Farklı Dec 13, 2015

Selcuk Akyuz wrote:

64 bit programların sayısı çok sınırlı, MS Office 2016'yı bile sonradan 32 bit yükledim.

Evet o tür OEM'ler var.
Bilgisayarla birlikte sunulanlar
Onda sorun yok
Ayrı windows lisansı satın almak sorun oluyor

64 bit makineniz varsa dahi 64 bit kullanmayın derim ben.
32 bit kullanın
Bende 64 bitte bir yavaşlık vardı sürekli
32 bitte o yavaşlık kalktı

İsterseniz o arka planda çalışan tüm programları kaldırabiliyorsunuz (built-in olsalar bile)

Ancak bugünlerde bir güncelleme daha yaptı windows

Kapsamlı bir güncelleme
3 gün önce tüm o sildiğim programları geri getirdi bu kapsamlı güncelleme
Sanırım service pack yayınladılar:

Sizde olmadıysa olabilir bu her an.

Saygılar

M. Ali

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Yine Microsoft Windows 10 Single Language Konusu Jan 16, 2016

Artik yerini sizlerin de iyice ögrendigi AVM'ye gittim birkaç gün önce. Teknosa ve Media Markt'taki satis görevlilerine yine ayni seyi söyledim: "Ben Windows 10 Ingilizce olan bir bilgisayar satin almak istiyorum ama bulamiyorum." Satis görevlisi yüzüme bakip, "Bu çok kolay. Ilk kurulum asamasinda lisani Ingilizce olarak seçmeniz yeterli" dedi.

Bu sefer sasirma sirasi bende idi. Satis gorevlisine "Hani Windows 10 Single Language (sadece Türkçe) idi" dedim. "Siz ge
... See more
Artik yerini sizlerin de iyice ögrendigi AVM'ye gittim birkaç gün önce. Teknosa ve Media Markt'taki satis görevlilerine yine ayni seyi söyledim: "Ben Windows 10 Ingilizce olan bir bilgisayar satin almak istiyorum ama bulamiyorum." Satis görevlisi yüzüme bakip, "Bu çok kolay. Ilk kurulum asamasinda lisani Ingilizce olarak seçmeniz yeterli" dedi.

Bu sefer sasirma sirasi bende idi. Satis gorevlisine "Hani Windows 10 Single Language (sadece Türkçe) idi" dedim. "Siz geçen sefer bana öyle söylememis miydiniz?" Satis gorevlisi "Yok, Single Language o demek degil, yok bilmemne demek" demeye basladi.

Simdi bu duruma sevinir misiniz, yoksa üzülür müsünüz? Anladiginiz gibi ben Ingilizce Windows konusunda kararliyim ama çeliskili senaryolarla karsilasiyorum. Yazdigim en son postu okuyanlar ne demek istedigimi biliyorlar. Yasadigim bu en son deneyime mi inanayim, yoksa bir öncekine mi, ben de sasirdim.

Simdiden kafa karistirmak istemiyorum ama bilgisayari satin aldiktan bir süre sonra bir de Microsoft Office lisani (Ingilizce) gündeme gelecek. Bir bilgisayar deyip de geçmemeli...
Collapse

Selma Dogan
Selma Dogan  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
That is it! Jun 15, 2017

Hepimizin bazen orijinal belge, çeviri belgesi, iki sözlük, birkaç google arama sayfası, bir iki benzer belgeyi aynı anda açtığımız olmuştur. Bunu görünce buraya yazmalı diye düşündüm:)

IMG_4013

https://amp-businessinsider-com.cdn.ampproject.org/c/s/amp.businessinsider.com/samsung-qh90-super-ultra-wide-329-monitor-photos-2017-6

Pages in topic:   < [1 2 3 4] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Bilgisayar seçimi

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »