Payoneer'e alternatif
Thread poster: Baran Keki
Baran Keki
Baran Keki  Identity Verified
Türkiye
Local time: 01:43
Member
English to Turkish
Mar 19, 2022

ABD'deki müşterilerden USD ödemesi almak için Payoneer tarzı, ama Payoneer'den daha az kesinti yapan (ör. Wise'ın AB ülkelerinden para transferlerinde olduğu gibi) bir ödeme yöntemi bilen, kullanan var mı?
Wise iyi bir alternatif, ama (bildiğim kadarıyla) işlem başına 7 Dolar kesinti yapıyor.

Serhan Elmacıoğlu
Serhan Elmacıoğlu  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Wise ACH ödeme seçeneğinde kesinti gerçekleşmiyor. Mar 19, 2022

Baran Bey,

Merhabalar umarım iyisinizdir. En son ProZ forumundaki yazınızı gördüm aslında size ulaşacaktım fakat yoğunluk dolayısıyla ulaşamadım, umarım sorununuzu halletmişinizdir. Sonucu bilgilendirirseniz kendi adıma çok sevinirim. Sorunuza gelecek olursam;

Wise USD hesabı açtığınızda malum sadece ABD'deki bankalardan ö
... See more
Baran Bey,

Merhabalar umarım iyisinizdir. En son ProZ forumundaki yazınızı gördüm aslında size ulaşacaktım fakat yoğunluk dolayısıyla ulaşamadım, umarım sorununuzu halletmişinizdir. Sonucu bilgilendirirseniz kendi adıma çok sevinirim. Sorunuza gelecek olursam;

Wise USD hesabı açtığınızda malum sadece ABD'deki bankalardan ödeme alabiliyorsunuz. ABD'de, Türkiye'deki banka işlemlerindeki Havale ve EFT gibi ödeme çeşitleri bulunmaktadır. Bunların ABD'deki bir nevi karşılığı ise Wire ve ACH methodu olduğunu biliyorum. (Bu ödeme şekli Wise üzerinde size özel Routing Number ile değişiyor genelde bu numara farklı oluyor fakat Wise'da benim bir tane olduğundan, sanırım sizinde öyle, karışıklığa yol açıyor ve işlem ücreti "-$7.5" şeklinde gerçekleşiyor. Eğer ödeme esnasında gönderene ACH methoduyla ödemeyi istediğinizi bildirirseniz bir sıkıntı çıkmayacağını düşünüyorum yoksa Wise'da Wire olarak yapılan her işlemde aldığınız ödemeden şu an için $7.5 kesinti gerçekleşecektir.) USD ile yapılan işlemlerde ACH methodu kullanılırsa ücret kesintisi yapılmıyor.

Not: Bu arada Wise'ın para çevirimi sırasındaki işlem ücretinde biraz artırım yaptığını gözlemledim. Ayrıca, para gönderimi sırasında malum liradaki volatiliteden dolayı geçen şu şekilde uyarıda aldım bunu da göz ardı etmeyin derim.

wise

Alternatif olarak ise Transfergo'yu duydum fakat hiç kullanmadım o yüzden bir yorum yapmam uygun olmayacaktır.

[Edited at 2022-03-19 20:45 GMT]
Collapse

Baran Keki
FATİH ORUÇ

Baran Keki
Baran Keki  Identity Verified
Türkiye
Member
English to Turkish
TOPIC STARTER
Teşekkürler Serhan Bey Mar 20, 2022

Geçen seferki sorun halloldu. Tahminen, şansa Wise'ın radarın girmişim o hafta, zira transferden önceki hafta boyunca onlarla sürekli iletişimim oldu bir ödeme dolayısıyla ve o yüzden yaptığım transferi çok dikkatli incelediler. Dediğim gibi iş için Wise Business account kullanmamı istediler, yoksa artık Personal Account'tan işlem yapamayacağım söylediler.
Demek Wise ile ACH işlemlerinde herhangi bir kesinti olmadığından eminsiniz? Payoneer neredeyse Paypal'a
... See more
Geçen seferki sorun halloldu. Tahminen, şansa Wise'ın radarın girmişim o hafta, zira transferden önceki hafta boyunca onlarla sürekli iletişimim oldu bir ödeme dolayısıyla ve o yüzden yaptığım transferi çok dikkatli incelediler. Dediğim gibi iş için Wise Business account kullanmamı istediler, yoksa artık Personal Account'tan işlem yapamayacağım söylediler.
Demek Wise ile ACH işlemlerinde herhangi bir kesinti olmadığından eminsiniz? Payoneer neredeyse Paypal'a yakın kesinti yapıyor. Wise'ın işlem başına 7.5 Dolar kesinti yapması sebebiyle (kimi zaman 20, 25 dolar gibi ufak işler oluyor, bunlar için 7.5 dolar kesinti çok) Payoneer'i kullanıyordum.
Collapse

Serhan Elmacıoğlu

Serhan Elmacıoğlu
English to Turkish
+ ...
Ne demek :) Mar 20, 2022

Baran Bey,

Uygulamaya girip; USD hesabınıza tıklayıp "Receive" butonuna tıklarsanız karşınıza iki seçenek çıkacak ve eğer "View and Share account details" kısmına tıklarsanız hesap bilgileriniz karşınıza çıkacak ve bilgilerinizin üstünde ödeme bilgileri hakkında kısa bir yazı yer almaktadır. Orada ikinci satırda There's a 7.50 USD fee to receive wire transfers yanında ünlem işareti (?) bulunmakta eğer ona tıklarsanız gerekli
... See more
Baran Bey,

Uygulamaya girip; USD hesabınıza tıklayıp "Receive" butonuna tıklarsanız karşınıza iki seçenek çıkacak ve eğer "View and Share account details" kısmına tıklarsanız hesap bilgileriniz karşınıza çıkacak ve bilgilerinizin üstünde ödeme bilgileri hakkında kısa bir yazı yer almaktadır. Orada ikinci satırda There's a 7.50 USD fee to receive wire transfers yanında ünlem işareti (?) bulunmakta eğer ona tıklarsanız gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

ACH methodu

Kısacası ACH ile yapılan işlemlerde size herhangi bir ücret kesilmeyeceğini bildirmek isterim, sadece döviz cinsinden gelen parayı TL'ye çevirirken ücret kesintisi oluyor. Örnek vermek gerekirse yaklaşık $1000 için kesinti olarak $5-6 gibi cüzi bir fiyat alıyor.

[Edited at 2022-03-20 10:40 GMT]
Collapse

Baran Keki
FATİH ORUÇ

betül asiye karpuzcu
betül asiye karpuzcu  Identity Verified
Turkish to English
+ ...
ücretlendirme Jun 2, 2022

Serhan Elmacıoğlu wrote:

sadece döviz cinsinden gelen parayı TL'ye çevirirken ücret kesintisi oluyor. Örnek vermek gerekirse yaklaşık $1000 için kesinti olarak $5-6 gibi cüzi bir fiyat alıyor.

[Edited at 2022-03-20 10:40 GMT]

bu ücretlendirmeden emin misiniz, 1 000 USD için 10.39 USD olarak görüyorum ben ücreti şu anda. neye göre değiştiğini merak ettim.

Serhan Elmacıoğlu
English to Turkish
+ ...
@betül asiye karpuzcu Jul 2, 2022

Betül Hanım,

Merhabalar öncelikle şu an mevcut enflasyon durumu ve TL'nin değer kaybetmesinden dolayı Wise ve bunun gibi benzeri birçok kuruluş ücretlerinde zam yapıyor.

Açıkçası bundan iki yıl önce parayı çevirdikten sonra IBAN ile işlem gerçekleştirirken 10 TL gibi bir işlem ücreti alan Wise şu an bunun iki katı gibi fazla bir kesinti gerçekleştiriyorlar.

Ayrıca, Wise'ın Londra borsasındaki düşüşüne de dikkat etmenizi is
... See more
Betül Hanım,

Merhabalar öncelikle şu an mevcut enflasyon durumu ve TL'nin değer kaybetmesinden dolayı Wise ve bunun gibi benzeri birçok kuruluş ücretlerinde zam yapıyor.

Açıkçası bundan iki yıl önce parayı çevirdikten sonra IBAN ile işlem gerçekleştirirken 10 TL gibi bir işlem ücreti alan Wise şu an bunun iki katı gibi fazla bir kesinti gerçekleştiriyorlar.

Ayrıca, Wise'ın Londra borsasındaki düşüşüne de dikkat etmenizi isterim. Yaklaşık benim dediğim zamandan itibaren yarı yarıya hisseleri düşmüş ve düşmeyede devam ediyor. Açıkçası sonu bana biraz PayPal gibi olacak gibi geliyor. Bu mevcut konjonktürden dolayı artışta yapmış olabilirler.

Her neyse keşke çeviri şirketleri veya çeviri isteğinde bulunan kişiler ödemeyi kripto para şeklinde yapsalar ve biz de bu durumdan kurtulsak, kripto için desteklediğim tek durum bankaların yapmış olduğu fahiş fiyatları ortadan kaldırması umuduydu fakat onuda maalesef borsaya çevirdiler. Ben yine Wise gibi uygulamaları bankalara tercih ederim, bankaya sorduğumda İngiltere'den para gelecek bu kadar diyince ne kadar kesinti olur diye soruyorum, bilemiyoruz diyorlar. Bankalar bence en iyi dolandırıcılar ve biz de bu sistemi hep beraber çok güzel destekliyoruz. Fakat bu değil ki Wise v.b. kuruluşlar güvenli internete girerseniz çok şikayeti olan var ama denize düştük bir kere ve eldeki tek yılana sarıldık. Umarım daha uygun ve güvenilir bir ödeme yöntemi bulabiliriz ve bu ülkedekiler tarafından yasaklanmaz.

İyi çalışmalar dilerim,

Serhan B. Elmacıoğlu

[Edited at 2022-07-03 05:57 GMT]
Collapse

betül asiye karpuzcu
betül asiye karpuzcu  Identity Verified
Turkish to English
+ ...
enflasyon Jul 2, 2022

Cevabınız için teşekkür ederim Serhan bey.
Türkiye enflasyonununa alıştık da dünyada da enflasyonist bir ortam olduğunu bazen gözardı ediyorum galiba...

Paypal'i hala kullanıyorum ben ama cidden yıldım artık kesintilerinden, Wise ACH opsiyonuyla şu anda bu bahsettiğim tutarlara rağmen yine de nispeten daha uygun.
Paypal'le aynı olmaz çünkü Paypal de o zamana 2 katına çıkarır korkarım ücretlerini...

Sanırım müşterilere fiyat
... See more
Cevabınız için teşekkür ederim Serhan bey.
Türkiye enflasyonununa alıştık da dünyada da enflasyonist bir ortam olduğunu bazen gözardı ediyorum galiba...

Paypal'i hala kullanıyorum ben ama cidden yıldım artık kesintilerinden, Wise ACH opsiyonuyla şu anda bu bahsettiğim tutarlara rağmen yine de nispeten daha uygun.
Paypal'le aynı olmaz çünkü Paypal de o zamana 2 katına çıkarır korkarım ücretlerini...

Sanırım müşterilere fiyat verirken tüm bunlara göre fiyat vermek lazım.
Herkese iyi çalışmalar.
Collapse

Serhan Elmacıoğlu

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Payoneer'e alternatif

Translation news in Türkiye

Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »