Pages in topic:   < [1 2 3] >
Hayvanlar Alemi
Thread poster: Haluk Erkan
Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 21:39
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Tonik Immobilite Jul 11, 2012

Köpek balıkıları da hipnoz olurmuş, bakın görün

http://www.youtube.com/watch?v=WK2LpUoqX6A

Müzik de fena sayılmaz aslında...

[Bearbeitet am 2012-07-12 10:48 GMT]

Nigar Mancini
Nigar Mancini
Italy
Local time: 20:39
English to Turkish
+ ...
tasmasız köpek (bence) gezdirilmemeli... Jul 30, 2012

Selçuk Bey'in anlattığı olaya benzer olaylarla ben de çok karşılaşıyorum ve her seferinde o hayvanları tasmasız gezdiren sahiplerine olan kızgınlığım artıyor.
Şehirde, caddede veya parkta (köpekler için yapılmış tamamen kapalı parklar hariç tabi) tasmasız köpek gezdirilmemeli bana göre. Ağızlık ayrı bir durum, kanunlara göre takılması zorunlu olan agresif karaktere sahip köpekler belirlenmiş ve bu kanunlara uyulmalı diye düşünüyorum.
Köpek
... See more
Selçuk Bey'in anlattığı olaya benzer olaylarla ben de çok karşılaşıyorum ve her seferinde o hayvanları tasmasız gezdiren sahiplerine olan kızgınlığım artıyor.
Şehirde, caddede veya parkta (köpekler için yapılmış tamamen kapalı parklar hariç tabi) tasmasız köpek gezdirilmemeli bana göre. Ağızlık ayrı bir durum, kanunlara göre takılması zorunlu olan agresif karaktere sahip köpekler belirlenmiş ve bu kanunlara uyulmalı diye düşünüyorum.
Köpek tasmasız gezdirilmemeli, çünkü her şeyden önce o köpek bizim sorumluluğumuzda. O köpek araba gelirken yola çıkmaması gerektiğini bilemez, evde eğer top ile oynuyorsa sokakta bir top gördüğünde ona dokunmaması gerektiğini bilemez, sokakta başka köpekler varsa onlarla oynamaması, onlara selam vermemesi (yanlarına koşup koklamak usulüyle tabi )gerektiğini bilemez. Köpeğin niyeti iyi olabilir, çoğunlukla da iyidir zaten, ancak küçük bir çocuğa doğru onunla oynamak için koştuğunda çocukcağız o kocaman hayvandan çok haklı olarak korkabilir. Herkes köpek sevmek zorunda değildir, bazıları korkuyordur, bazıları iğreniyordur... Ben kendi köpeklerimin temizliğini biliyorum ama başkaları bunu bilemez, nasıl ben başka köpeklerin ne kadar temiz olduğunu bilemiyorsam.
Geçen gün ben de çok kızdığım bir olay yaşadım, Sofia ve Rocco ile birlikte bizim apartmanın önünde bir arkadaşla sohbet ediyoruz. Sofia da Rocco da tasmalı tabi (evin bahçesinin dışına asla tasmasız çıkmadılar hayatları boyunca) ve yanımızda sakin sakin duruyor ikisi de.. İleride bir bayan ve arkasında da salına salına yürüyen ufak tefek bir köpeği geliyor, köpeğin tasması var ama kadın tasmayı kendi boynuna takmış, köpek de bir caddeye çıkıyor, bir kaldırıma geliyor, bir öbür kaldırıma geçiyor.... Kadın dönüp köpeğine bakmıyor bile ne yapıyor diye. Bunlar bize doğru yaklaştı, öbür köpek uyuz uyuz Rocco ve Sofia'ya bakmaya başladı. Köpek sahiplerinin bilinçlenmesi gereken birçok şey var, mesela bir köpek tasmalı diğeri tasmasız ise tasmalı olan kendini tehlikede hisseder, dolayısıyla öbür köpeğe havlar, hırlar, vs. Cinsler arasında dost olanlar ve hiç geçinemeyenler vardır mesela, "düşman" olan iki cins yan yana geldiğinde kavga edebilirler ya da en azından kesin bir hırlama havlama olur aralarında. Onun dışında bir erkek köpek, yanında dişi köpek olduğunda (bizim Rocco ve Sofia misali) o erkek köpek dışarıdan gelen diğer erkek köpeğe karşı yanında dişiyi korumak için bi diklenir.. E kadın, trafiğin olduğu bir caddede köpeğini tasmasız bırakmışsın hadi ona bir şey demiyorum (denecek o kadar şey varki...) bari kaldırımda iki köpek görünce al hayvanını kucağına öyle geç yanlarından, ne bileyim sonuçta riskli bir durum var ortada al önlemini işte. Neyse sonuç olarak o tasmasız köpek benimkilerin üzerine üzerine gelince Rocco ona havladı, o da korkup caddeye kaçtı, cadde de trafiğin bayağı yoğun olduğu bir cadde, neyseki gelen araba son anda frene bastı ve o köpekçik yarım metre ile kurtuldu. Ama hayvanın yaşadığı korkuyu, o korkuyla bağırışını görmeliydiniz. Şimdi o hayvanın ya da Rocco'nun hiç ama hiç suçu yok, orda ölseydi tek kabahatli kendi sahibiydi.. Artık o tasmayı kendi boynuna takıp gezer dururdu.
Ben iki sene öncesine kadar köpeklerden çok ama çok korkuyordum. Küçükken bir kez üzerime gelen bir köpekten korkmuşum bir daha hiçbir köpeğe yaklaşamadım. Sokak köpekleri olduğunda sokaktan geçemiyordum o derece.. Rocco ile tanışınca korkum yerini sevgiye bıraktı, sonra üstüne bir de Sofia geldi düşünün Ama dışarıda onlarla yürürken, köpeklerimin ne kadar uysal olduğunu bilmeme rağmen, eğer bir çocuk görürsem onları sıkıca tutuyorum o çocuk korkmasın diye. Pek çok insan gelip onları seviyor ya da çocuğuna sevdiriyor gerçi ama bu o kişinin karar vereceği bir şey, benim köpeklerim benim sorumluluğumda ve sokaktaki diğer kişiler onların varlığından rahatsız olmamalı diye düşünüyorum. Tabi bazı insanlar var köpek gördüğü an o köpek kendi yolunda tasmasıyla yürüyor olsa bile münasebetsiz davranışlar sergiliyorlar ama herkes kendinden sorumlu deyip biz kendi yolumuzda yürüyoruz.
O yüzden sonuna kadar katılıyorum, köpek sahibi olmak çok ama çok sorumluluk gerektiren bir iş, zor geliyorsa ya da köpeğine sahip çıkamıyorsa bir kişi hiç bu işe girmemeli. Tabi bir de zor gelip o köpekleri yavru iken alıp sonra terk edenler var onlarla ilgili hiç konuşmayayım, onların yatacak yeri yok!
Collapse

Nigar Mancini
Nigar Mancini
Italy
English to Turkish
+ ...
birkaç yeni foto Jul 30, 2012

Sofia çok büyüdü, 7 aylık ve 20 kg !!!

By nigarmancini at 2012-07-30

Rocco her zamanki gibi çok "cool", burda uyuyordu, benim fotoğraf çektiğimi görün
... See more
Sofia çok büyüdü, 7 aylık ve 20 kg !!!

Rocco her zamanki gibi çok "cool", burda uyuyordu, benim fotoğraf çektiğimi görünce (her zamanki gibi) bana bu pozu verdi!

Sofia ben çalışırken sürekli yanımda ya uyuyor ya da böyle bana bakıyor

Collapse

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Şahsi Görüş ve Utanç Jul 30, 2012

Nasıl çocuklardan ziyada anne babaların eğitilmesi daha öncelikli olması gerekiyorsa, aynı şekilde köpekleri eğitmeden önce sahiplerinin eğitilmesi gerektiğine inanıyorum. Ev hayvanlarını doğal gereksinimlerine uygun olarak bakmak da ancak bilgilendirilmiş hayvan sahipleri tarafından gerçekleştirilebilir. Bununla beraber her hayvanın kendine has bir psikolojik kimliği vardır. Aynı cins köpekleri olan Nigar Hanım bunu mutlaka onaylayacaktır. İnsanlar ev hayvan�... See more
Nasıl çocuklardan ziyada anne babaların eğitilmesi daha öncelikli olması gerekiyorsa, aynı şekilde köpekleri eğitmeden önce sahiplerinin eğitilmesi gerektiğine inanıyorum. Ev hayvanlarını doğal gereksinimlerine uygun olarak bakmak da ancak bilgilendirilmiş hayvan sahipleri tarafından gerçekleştirilebilir. Bununla beraber her hayvanın kendine has bir psikolojik kimliği vardır. Aynı cins köpekleri olan Nigar Hanım bunu mutlaka onaylayacaktır. İnsanlar ev hayvanı edinmeden önce kendi kişiliklerine uyacak bir hayvan ve cinsini araştırmalıdırlar, diye düşünüyorum.

Ben şahsen apartmanda, kafeste veya prestij objesi olarak ya da moda olduğu için ev hayvanı edinilmesini pek doğru bulmuyorum. Hem o hayvanlara acıyorum, hem de sahiplerine… Hayvanların kendi doğallıklarını yaşabilecekleri ortamlarda olmaları gerekiyor. Bununla beraber ev hayvanlarının belirli bir işlevleri de olmalı, diye düşünüyorum. Körler için özel eğitilmiş rehber köpekler, sürü hayvanlarının korunmasını sağlayan çoban köpekleri, avda av köpekleri, sınırlarda/havaalanlarında uyuşturucu arayan köpekler, afetlerde görev alan kurtarma köpekleri ve tabii her türlü bekçilik yapan köpekler… Listeyi uzatabiliriz. Günümüzde genellikle ev hayvanları yalnız ve/veya ihtiyar insanların refakatçisi, onların can yoldaşı olmaktan öteye gidemiyor. Hoş, bu işlev de oldukça önemli… Seçimine saygı göstermeme rağmen evinde 78 kediyle beraber yaşayan yaşlı bir kadını nedense pek normal bulamıyorum.

Son zamanlarda ev hayvanlarını ve bu hayvanlarla ilgili ürünleri içeren büyük bir pazar oluştu. Rant kavgası içinde zarar gören, dertlerini anlatamayan, lobisi zayıf hayvanlar her zaman mağdur oluyor. Türü tükenmekte olan hayvanları evlerinde besleyenler, ticaretini yapanlar zaten demir parmaklıkların arkasını hak ediyorlar.

Balina yunus balığı gibi, aslan kaplan gibi sirklerde, gösteri sektöründe istekleri dışında palyaçoluk yapan on binlerce esir hayvan… Laboratuarlarda her sene deneylerde canlarını veren, deney tertibatlarında işkence gören milyonlarca hayvan… Kürkleri için her sene katledilen yüzlerce fok yavruları…

Ben bazen insan olmaktan utanıyorum!

http://en.wikipedia.org/wiki/Animal_rights
http://de.wikipedia.org/wiki/Tierrechte

Katliam: http://www.youtube.com/watch?v=59McuMty-2w

[Bearbeitet am 2012-07-30 14:04 GMT]
Collapse

Nihan Pekmen
Nihan Pekmen  Identity Verified
Türkiye
Member (2012)
Turkish to English
+ ...
Cesar Milan Jul 30, 2012

[quote]Haluk Erkan wrote:

Nasıl çocuklardan ziyada anne babaların eğitilmesi daha öncelikli olması gerekiyorsa, aynı şekilde köpekleri eğitmeden önce sahiplerinin eğitilmesi gerektiğine inanıyorum. Ev hayvanlarını doğal gereksinimlerine uygun olarak bakmak da ancak bilgilendirilmiş hayvan sahipleri tarafından gerçekleştirilebilir. Bununla beraber her hayvanın kendine has bir psikolojik kimliği vardır. Aynı cins köpekleri olan Nigar Hanım bunu mutlaka onaylayacaktır. İnsanlar ev hayvanı edinmeden önce kendi kişiliklerine uyacak bir hayvan ve cinsini araştırmalıdırlar, diye düşünüyorum.

Haluk Bey,
Cesar Milan- Dog Whisperer'ı mutlaka duymuşsunuzdur. Onun da programlarında yaptığı ilk şey köpeklerden önce sahiplerini eğitmek.
Çok yakın bir arkadaşım veteriner hekim ve kendisi "Önce hastayı değil, hasta sahibini tedavi ederiz" der.

Nigar Mancini
Nigar Mancini
Italy
English to Turkish
+ ...
dog whisperer... Aug 1, 2012

Nihan Hanım, Dog Whisperer'ı denk geldikçe izliyorum, pek çok bölümünü her seferinde büyük bir keyifle ve şaşkınlıkla izliyor ve pek çok şey öğreniyorum. Ben köpekten önce sahibini eğitmeli sözüne yüzde yüz katılıyorum, hatta bir adım daha ileri gidip köpeği değil sahibini eğitmeli diyorum. Şahsen ben köpeklerimle ilgili hiç büyük sorunlar yaşamadığım için hiç köpek eğitmenine götürmedim ancak götüren arkadaşlarım var ve hepsinin söylediği şe... See more
Nihan Hanım, Dog Whisperer'ı denk geldikçe izliyorum, pek çok bölümünü her seferinde büyük bir keyifle ve şaşkınlıkla izliyor ve pek çok şey öğreniyorum. Ben köpekten önce sahibini eğitmeli sözüne yüzde yüz katılıyorum, hatta bir adım daha ileri gidip köpeği değil sahibini eğitmeli diyorum. Şahsen ben köpeklerimle ilgili hiç büyük sorunlar yaşamadığım için hiç köpek eğitmenine götürmedim ancak götüren arkadaşlarım var ve hepsinin söylediği şey, "köpeği değil beni eğittiler" oldu. Benim öyle köpeğim ha dediğimde koşsun hu dediğimde dursun, ben komut vereyim o akrobatik hareketler yapsın falan gibi bir derdim ve amacım olmadı. Köpeğim insanlara ve diğer hayvanlara karşı uysal olsun, tuvaletini nereye yapması gerektiğini öğrensin, caddede karşıdan karşıya geçerken bir araba geliyorsa dur dediğimde dursun benim için yeterli. Show amaçlı hayvan edinmediğim için öyle büyük eğitimlere de ihtiyacım olmadı, bunu da kötülediğimden değil, eğer bir köpeği bir işlevi için ediniyorsa bir kişi tabi köpeği eğitebilir, köpeğin kapasitesinden sonuna kadar faydalanabilir, benim ihtiyaçlarım o doğrultuda olmadığı için benim ilgilendiğim bir konu değildi.

Haluk Bey'in köpeklerin şahıslarına münhasır kimlikleriyle ilgili söylediğine kesinlikle katılıyorum, her cinsin kendine has bir karakteri var, aynen her cins köpeğin kendine has bir vücut yapısı olduğu gibi. Şimdi Cesar Milan'dan sonra bu alemde ben gelirim havasına girmek de istemiyorum, çünkü ben tüm cinsleri tanımıyorum haliyle. Ancak kesinlikle bir insan eğer evine dört patili bir dost, kardeş getirmek istiyorsa önce onun karakterini, fiziğini, ihtiyaçlarını çok iyi öğrenmelidir. Karakteri gereği günün yüzde 80'ini koşup oynayarak geçiren bir köpeği sabah 8 akşam 6 arası bir apartman dairesine kapatırsanız o köpeğin psikolojisi de fiziksel sağlığı da bozulur. Diğer taraftan bulldog gibi vücutları gereği çok fazla koşamayan, fazla fiziksel aktiviteye gelmeyen, belirli derecelerin üzerindeki soğuğa ve sıcağa karşı aşırı hassas bir köpeği de bahçe köpeği yapamaz, çıkıp parkta onunla saatlerce koşamazsınız. Bahçeniz varsa o köpek çok şanslıdır, günün belirli bir kısmını bahçede geçirebilir ancak bulldog kesinlikle ve kesinlikle evde uyumalı, ev halkıyla birlikte olmalıdır. Tüm fiziksel özelliklerinin ötesinde yalnız olmak bulldog'un en fazla acı çektiği durumdur. Ben bulldog ile ilgili pek çok kitap okudum, araştırma yaptım, kendim bir kitapçık yazabilecek duruma geldim; herkesin eğer bir köpek edinmek istiyorsa öncesinde bu şekilde kendini eğitmesi gerektiğine, eğer kendi hayat biçimine köpek uyum sağlayabilecekse o köpeği alması gerektiğine inanıyorum. Gerçi ben şimdi köpek diyorum ama düzeltmeliyim, her hayvan için geçerli bu.

O hayvanı eve getirip kısa ömründe o hayvana yaşayabileceği en iyi hayatı sunuyor olduğunuzdan emin olmalısınız. Yoksa hiç almayın daha iyi!

Sonra bi de geçen günkü yazımda değindiğim gibi alıp birkaç ay ya da birkaç yıl sonra hayvanları terk edenler var, onlara olan öfkemi kelimelere dökemiyorum. Bir hayvan eve geldikten sonra onun bütün dünyası sahibi oluyor yani biz oluyoruz. Bizim dünyamızda arkadaşlar var, aile var, dışarı çıkıyoruz, çalışıyoruz, televizyon seyrediyoruz, sinemaya gidiyoruz, vs. o hayvan için ise tüm bu unsurların hiçbiri yok, ailesi biziz, arkadaşı biziz, bütün dünyası biziz. Ona sevgimizi gösterdiğimiz sürece şüphesiz daha fazlasını alıyoruz. Şu "ay zormuş bu kedi köpek işi" ya da "bak eşim hamile kaldı çocuğumuz olucak nasıl olur bi evde hem köpek hem bebek" falan gibi bahanelerle o hayvanı terk edenler, onun tüm dünyasını elinden alıyorlar, o hayvana yaşattıkları acının gerçekten tarifi, derecesi yok. O yüzden burda yaptığımız tüm kampanyalarda insanlara resmen yalvarıyoruz; "almayın, eğer en ufak bir vazgeçme riskiniz varsa hiç almayın, o hayvanın hayatını, psikolojisini mahvetmeyin" diye.

Neyse ben çok uzattım, daha da yazabileceğim sayfalarca fikir ve düşüncem var bu konuda ama yeter bu kadar.

Haluk Bey ben de evinde 78 kediyle yaşayan bir kadını kesinlikle normal bulmuyorum, o 78 kedinin de sağlıklı ve mutlu bir hayatları olduğunu sanmıyorum bir eve tıkılmış bir şekilde. Sağlık konusu apayrı bir konu zaten, bir bebek sahibi olmaktan hiçbir farkı yok hayvan sahibi olmanın, sürekli gözlem, sürekli itina olmazsa olmazı bu işin. Malum o hayvan "benim karnım ağrıyo bugün" ya da "bak bu hastalık çıkmış şimdi sivrisineklerden bulaşıyormuş hadi ben bi gideyim aşı olayım" diyemeyeceğine göre... Bebek belki daha kolay çünkü ağlıyor, onlar ağlayamıyorlar bile. Neyse bir iki sene içinde inşallah bir bebeğim olursa daha rahat kıyaslama yapabilirim.

Ev hayvanları pazarı, kaçak satışlar, ufacık yavruların uçaklarda kafesler içinde saatlerce yolculuk ettirilmesi... Maalesef ki bu kişilerden hayvan edinen (biraz daha ucuza) insanlar hep olduğu için, bu kişiler bu yoldan para kazanmaya devam ediyor.

Deneylerde hayvanların kullanılmasının pek çok düzenleme ve kampanya ile önüne geçildi ama hala devam ediyorlar, bazı ülkelerde belki yasal pek çok yerde yasadışı olarak hayvanlar canlarını veriyor, acı çekiyor, saçma sapan işlemlere maruz bırakılıyor.
Tüm bunlardan insan olarak ben de utanıyorum ve gerçekten inanıyorum ki koşullar farklı olsaydı o hayvanlar insanlara insanların onlara yaptıklarını asla yapmazlardı!
Collapse

Nigar Mancini
Nigar Mancini
Italy
English to Turkish
+ ...
Bak işte bu çok doğru !!!!!!! Aug 2, 2012

By nigarmancini at 2012-08-02

Nigar Mancini
Nigar Mancini
Italy
English to Turkish
+ ...
Tebrikler! Aug 2, 2012

Bu haberi de şimdi gördüm Mart ayına ait bir gelişme olmasına rağmen. Özellikle su olayı sokaktaki hayvanlar için gerçekten çok önemli, Denizlilileri gönülden kutluyorum bu anlamlı hareket için.

http://www.denizlihaber.com/yasam/yasam-genel/sokak-hayvanlari-icin-suluk-yaptilar/

[Edited at 2012-08-02 11:24 GMT]

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
KUYRUKLU ŞİİR Aug 6, 2012

Uyuşamaz yollarımız ayrı
Sen ciğercinin kedisi, ben sokak kedisi
Senin yiyeceğin kalaylı kapta
Benimki aslan ağzında
Sen aşk rüyası görürsün, ben kemik

Ama senin ki de kolay değil be kardeşim
Kolay değil hani
Böyle kuyruk sallamak tanrının günü

Orhan Veli Kanık, Yaprak 15.12.1949

Nigar Mancini
Nigar Mancini
Italy
English to Turkish
+ ...
Romeo Romeo.... Aug 9, 2012

Eşimin şirketinde çalışan bir bayanın kız kardeşine bir kaç arkadaşı evlenince bir hamster hediye etmiş. Hediye sahibi de cinsiyetini sormuş, erkek demiş alan arkadaşları. Onlara da aldıkları "dükkan"dan öyle demişler demekki... Bu hediye sahibi yeni evli bayan hamsterın adını Romeo koymuş.

Doğal olarak düğünden sonra balayına giden Romeo'nun yeni sahibi Romeo'yu birkaç haftalığına kız kardeşine yani eşimin iş arkadaşına bırakmış. Günler g
... See more
Eşimin şirketinde çalışan bir bayanın kız kardeşine bir kaç arkadaşı evlenince bir hamster hediye etmiş. Hediye sahibi de cinsiyetini sormuş, erkek demiş alan arkadaşları. Onlara da aldıkları "dükkan"dan öyle demişler demekki... Bu hediye sahibi yeni evli bayan hamsterın adını Romeo koymuş.

Doğal olarak düğünden sonra balayına giden Romeo'nun yeni sahibi Romeo'yu birkaç haftalığına kız kardeşine yani eşimin iş arkadaşına bırakmış. Günler geçtikçe bu bayan Romeo'nun sürekli kilo aldığını gözlemlemiş ve gidip ona tekerlek almış şu hamsterların kafeslerine konulanlardan, böylece Romeo gün içinde en azından o tekerlekte koşacak ve "fit" kalacak. Geçen gün Romeo gece yarısı tam 12 miniminnacık hamstercık doğurmuş. Çünkü Romeo aslında erkek değil dişiymiş ve hamileymiş, o şişkinlik de ondanmış) Romeo'nun sahibi hala balayında, kız kardeşi evde Romeo ve yavrularının bakımını üstlenmiş durumda.

Ben olsam o yavruların hepsini o hamsterı hediye eden arkadaşlara gönderirim baksınlar diye. Her şeyden önce bir kere hayvan hediye edilmez!!!

Bu arada Romeo'nun yeni adı Romea
Collapse

Nigar Mancini
Nigar Mancini
Italy
English to Turkish
+ ...
çok kırıldım vallahi... :)))) Aug 10, 2012

By nigarmancini at 2012-08-10

Nihan Pekmen
Nihan Pekmen  Identity Verified
Türkiye
Member (2012)
Turkish to English
+ ...
dayımlar :) Aug 10, 2012

Nigar Mancini
Nigar Mancini
Italy
English to Turkish
+ ...
Umarım bu yürüyüşler bu gösteriler amacına ulaşır.... umarım!! Sep 30, 2012

http://www.dha.com.tr/en-son-haber-hayvanseverden-5199-sayili-hayvanlari-koruma-yasasina-tepki-son-dakika-haberleri_369692.html

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Olmayacak duaya... Oct 14, 2012

Bizler eski yasadan şikayetçiydik, gelecek olan yasa ondan daha da kötü. Allah'ım şu politikacılara akıl fikir ver yarabbim! Amin!

Haluk Erkan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Böylesi de var Jan 27, 2013

Hayvan sevgisinin, hayvan katliamına dönüştüğü haber edilmiş.

http://www.cumhuriyet.com.tr/?hn=395056&kn=8&ka=4&kb=8

Pages in topic:   < [1 2 3] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Hayvanlar Alemi

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »